Právě připojeni - hostů: 55 
naves-02.jpg

Kronika rok 2005

dne .

ROK 2005

Úvod

            Rok 2005 byl dle plánů i dle vykonané práce velmi tvůrčí. Velký význam pro život v naší obci byla rekonstrukce a narovnání v okolí vyhlášených nebezpečných zatáček od OÚ k odbočce k zemědělskému družstvu. A dále také budování kanalizace s napojením na čistírnu odpadních vod k Uh. Hradišti. Mnozí občané uvítali novou cestu s radostí, ale našli se i takoví lidé, kteří i po důkladném vysvětlení řekli – „ale mělo to být jinak …“ Bohužel nejde všechno vždy vykonat tak, aby se hotové dílo líbilo všem obyvatelům.

Počasí a úroda

            První dny roku 2005 se vyznačovaly nezvykle teplým počasím. Přes den bylo i +8 0C, v noci se teplota pohybovala kolem nuly až +2 0C. Nejteplejší  den byl 8. leden, kdy byla naměřena teplota +13,8 0C. V půli ledna napadl první sníh, který dlouho nevydržel a brzy roztál. Koncem ledna teplota náhle klesla přes den bylo -6 0C, v noci i -12 0C. Tato teplota trvala asi 10 dní a poté se znovu oteplilo. A hned nato se na 4 dny výrazně ochladilo. Poměrně teplé počasí se náhle změnilo v mrazivé. V půlce února napadl sníh, který dětem udělal velkou radost, protože jim právě nastaly ve Zlínském kraji jarní prázdniny. Zároveň se ale z rychlého střídání  teplot množily chřipkové bacily a počet nemocných přesáhl celorepublikově hranici epidemie, která činí 2000 nemocných na 100 000 obyvatel. V některých krajích byly vyhlášeny chřipkové prázdniny a zákaz návštěv v nemocnicích. Chřipka postihla hlavně děti. Koncem února nastalo opět výrazné ochlazení.

            Přísloví „březen za kamna vlezem“ letos platilo víc než kdykoliv jindy. Běžný začátek března vypadá tak, že při pohledu na venkovní teploměr ukazuje jeho rtuť něco kolem +2 0C. Taková je průměrná teplota pro předjaří. Teplota konce února a začátku března je téměř o patnáct stupňů nižší. Letošní teplotní průměr se pohyboval kolem -15,1 0C. Za posledních 10 let je to nejchladnější začátek března. Denní teplota se pohybovala od -5 0C do -10 0C, v noci klesla i na -13 0C. Mrazy byly tak silné, že na horách zamrzala nafta v nádržích automobilů. Na železnici dokonce praskaly koleje. Zkomplikovala se těžba uhlí i dřeva, zvířata měla kvůli vysoké vrstvě sněhu potíže najít potravu. Umrzli čerstvě narozená mláďata zajíců, kteří mají v březnu nejpočetnější vrhy. Mnohá včelstva uhynula nedostatkem potravy, protože právě v tuto dobu včely začínají nosit do úlů první pyl. V půli března se začalo oteplovat, ale rána zůstávala pořád velmi chladná. Velikonoční pondělí připadlo tento rok na 28. března. Slunce sice svítilo, ale denní teplota nepřesáhla +6 0C. Začátkem dubna začalo konečně jaro. Všechno bylo zaseto a zasazeno včas. Květen a červen byl v teplotách velmi proměnlivý. Tři čtyři dny bylo teplo a poté se náhle ochladilo. Rozdíl v teplotách ze dne na den činil i více než 6 stupňů. Začátek prázdnin byl chladný a deštivý. Nato se oteplilo tři dny a znovu bylo chladno. Poslední týden v červenci teplota na teploměru vystoupila přes 32 0C přes den, v noci bylo i 24 0C. Padly i teplotní rekordy měřené v pražském Klementinu a to:

28.7.

nejvyšší teplota                     34,6 0C          v roce 1933

nejnižší teplota                      9,8 0C                        1832

                                           34,9 0C                      2005

29.7.

nejvyšší teplota                     34,7 0C                      1921,1947,1994

nejnižší teplota                      9,3 0C                        1821

                                           35,2 0C                      2005

30.7.                                     

nejvyšší teplota                         35,6 0C                      1994

nejnižší teplota                          9,4 0C                        1841

                                               31,0 0C                      2005

            Druhý týden v srpnu vyjely na pole první kombajny. Během 14 dní bylo všechno obilí vymláceno a sklizeno. Protože letní počasí bylo vydatné jak na srážky, tak i na sluníčko trávu bylo třeba sekat častěji než je obvyklé. Dařilo se však i různým plísním, které napadly jak rajčata tak i okurky. Díky střídavému počasí v létě si mnozí lidé mysleli, že alespoň podzim bude teplotně stálý, teplý a hezký. Ani tohle přání se mnohým  nesplnilo. Podzim byl hodně oblačný, chladný a plný mlhy. Snad proto se urodilo také méně trnek a durancií než jiné roky. S blížícím se podzimem nejen chlapi obětavě a rádi sbírali alespoň to co se urodilo, aby v zimě vypálili oblíbenou a zlatem vyvažovanou kořalku. Páleničáři měli tentokrát brzy vypáleno vzhledem  k nízké úrodě. Ze soboty 29. října na neděli 30. října došlo k tradiční změně letního času na zimní. Ve tři hodiny ráno se ručičky hodin posunuly zpět na dvě hodiny a tak si lidé pospali déle. Tento krok je spojován s ohledem na nižší spotřebu elektrické energie. Mnozí však považují změnu času za nesmysl. To, co jsme ušetřili ráno, jsme prosvítili díky dřívějšímu západu slunce. Střídání letního a zimního času bylo v naší zemi zavedeno v roce 1979 a až do roku 1996 k němu docházelo vždy poslední zářijovou neděli. Pak vláda rozhodla, že se čas bude u nás měnit stejně jako ve většině evropských zemí až o měsíc později, tedy poslední neděli v říjnu. Až do druhé světové války platil všude v Evropě pouze čas zimní. Letní zavedl kvůli úsporám energie v době války až německý vůdce Adolf Hitler.

            Martin na bílém koni nepřijel. První sníh napadl 18. listopadu a vydržel asi týden. První adventní neděle připadla na 27.11. – říká se jí železná. Další tři jsou neděle bronzová, stříbrná a zlatá. Příprava na vánoce zahrnuje nejen pečení, uklízení, nákupy dárků, ale také kulturní programy, rozsvěcování adventních svící. Pro děti pak hlavně besídky a otevírání okýnek v čokoládových kalendářích, kdy se s každou smlsnutou čokoládkou přibližoval vytoužený Štědrý den. První neděle nabádala k bdělosti. Druhá byla ve znamení pokání. Třetí neděli lidé vystřídali pietní fialovou barvu za veselejší růžovou, která symbolizovala předvánoční radost. Čtvrtá a poslední neděle byla věnována Kristovu narození, což bylo vyvrcholení předvánočních příprav pro věřící i nevěřící, ale hlavně pro děti. Postupně se rozžíhající svíce ukazovaly k tomu, že světlo postupně vycházející z jeslí v betlémské stáji roste. Toto světlo má do světa šířit vždy radost, pokoj a lásku.

Úterý 13.12. se pro některé lidi zapsalo do historie černým písmem. Mrznoucí mrholení pokrylo všechny silnice Uherskohradišťska ledovkou a náledím, které ochromilo dopravu. Vozovky i chodníky se proměnily ve skluzavku a vyžádaly si také dvě lidské oběti. Silničáři i policisty byla tato situace označena za katastrofální. Na mnoha místech se cestující vůbec nedočkali pravidelných autobusových spojů. Namrzlá vozovka se stala pro řidiče doslova pastí. Silničáři nasadili do boje s počasím všechna vozidla údržby, jejich řidiči však měli do dělat, aby se na některých místech udrželi na vozovce. Plné ruce práce měli nejen silničáři a policisté, ale také lékaři, kteří ošetřili spoustu úrazů zapříčiněných převážně pády na zledovatělých chodnících a silnicích. Vánoce se ale pomalu blížily a s nimi i doba shánění vánočních dárků. Nebylo jednoduché z pestré a bohaté nabídky vybrat ten správný. Každému se líbilo něco jiného a většina lidí měla svoji představu o tom, co by pod vánočním stromkem rád našel. Nejvíce důležitá však byla ta správná vánoční nálada. Vánoce byly a jsou časem lásky, pohody, klidu a míru. Téměř celý Štědrý den však pršelo. Teplota se pohybovala kolem +5 0C. 28. 12. se pozdě odpoledne začal z nebe sypat sníh, který padal celou noc a celý následující den. Na mnoha místech napadlo více než 30 cm sněhu. Tentokrát byla místo ledové kalamity kalamita sněhová. Silničáři nestačili sníh odhrnovat a udržovat tak cesty průjezdné. Lidé už nevěděli kam sníh odklidit, protože kolem chodníků se tyčily doslova sněhové pyramidy. Na Silvestra bylo všude bílo a sníh se jen třpytil. Teplota se pohybovala poslední den v roce od nuly přes den do -2 0C v noci.

Demografický vývoj obyvatelstva

            Počet obyvatel k 1.11. 2005 byl 1163 osob. Do obce přibylo 18 občanů, 16 občanů se odstěhovalo. Z tohoto počtu občanů to bylo 200 do 15ti let, od 15-60 724, od 60 výše 239 občanů. Z toho v Mistřicích 1010 obyvatel, v Javorovci 153. Počet domů v obci byl 390. Z toho v Mistřicích 329 a v Jarovovci 61.

Mistřice přivítaly 13 nových občánků:

Pavlína Šuranská                 č.p. 119                     Hana Havrylyková                č.p. 329

Marek Vlachynský                č.p. 411                     František Medek                  č.p. 334

Dominika Abrahámová       č.p. 394                     Lukáš Polášek                     č.p. 375

Julie Řeřuchová                    č.p. 104                     Ondřej Špatný                       č.p. 40

Bára Pinkasová                   č.p. 128                     Tereza Trávníčková              č.p. 122

Štěpán Jánoš                       č.p. 420                     Petr Tománek                       č.p. 384

Jakub Filípek                        č.p. 296

Sňatek uzavřelo 10 párů:

Zdeněk Mach                      a          Barbora Bestová

Michal Ondroušek                a          Martina Bartasová

Petr Malina                         a          Jarmila Salámová   

Veronika Stašková              a          Vlastimil Lysoněk

Marie Ondroušková             a          Libor Žák

Radek Kutra                       a          Veronika Měrková

Marie Blahová                     a          Petr Janík

Tomáš Malina                     a          Radana Lapčíková

Radka Miklová                    a          Dalibor Machala

Kateřina Pavelková             a          Martin Ondroušek

Leona Večeřová                  a          Vojtěch Medek

Rozloučili jsme se:

Marie Šestáková                             Marie Vašíčková

Miroslav Horák                                 Oldřich Bláha

Emílie Janků                                     Antonín Vašíček

Julie Kocábová                                Jaroslava Tichoňová

Františka Elfmarková                      Filoména Polášková

Anna Bilavčíková                             Jarmila Vosmanská

            23.4. kolem 5 hodiny ranní se stalo v naší obci přepadení taxikáře. Taxík si zavolali dva mladíci v Uh. Hradišti a nechali se odvést do Mistřic. Řidiče během jízdy jeden z nich chytil zezadu pod krkem a druhý mu mezitím vytrhl peněženku, v níž bylo Kč 1400,-. S lupem uprchli. Po pachatelích policie pátrala, ale zatím nedopadla.

            18.8. se stala dopravní nehoda vypadající vážně. Mladý motocyklista L. Grygar, který jel více než je v obci povoleno, při jízdě od Javorovce začal v pravotočivé zatáčce prudce brzdit, načež se skácel k zemi. Vletěl do protisměru, kde čelně narazil do protijedoucího vozu. Škoda se vyšplhala na 80 tisíc korun a vyžádala si „pouze“ zlomenou nohu motocyklisty.

            V areálu zemědělského družstva v Mistřicích byly po 3 roky pro pacienty po mozkových příhodách či autonehodách k dispozici koně sloužící k hipoterapii. Což je léčebné působení prostřednictvím koní, kdy pacient sedí na hřbetu koně na speciální gelové podušce a pohyb koně působí blahodárně na jeho méně pohybující se svalstvo. Do Mistřic se celoročně sjíždělo až 20 pacientů, v průběhu školního roku byly koně také cílem žáků speciálních škol z Velehradu, Kunovic či Uh. Hradiště a MŠ z okolních obcí. Postiženým pacientům byla tato terapie k dispozici každé úterý a čtvrtek od 16 do 19 hodin. Kompletní provoz platila Uherskohradišťská Nadace Děti – kultura – sport. Tato činnost však byla v roce 2005 z areálu zemědělského družstva přemístěna do obce Jalubí.

            Od 1.1. byla zvýšena výše minimální hrubé mzdy z částky 6700,- Kč na 7185 ,-Kč za měsíc a hodinová mzda z 39,60 Kč na 42,50 Kč. Minimální mzda je nejnižší peněžité plnění, které je zaměstnavatel povinen dle Zákoníku práce poskytnout zaměstnanci za vykonanou práci. Funkce této mzdy je motivační a zároveň tak vysoká, aby se lidem vyplatilo pracovat, aby příjmy ze zaměstnání byly atraktivnější než příjmy ze sociálních dávek. Od 1.1. byla změněna také výše životního minima samostatně žijícího dospělého ze 4100,- Kč na 4300,- Kč.

Jak rostly dávky a ceny:

Průměrná hrubá mzda v Kč

rok 1990        =          3 286

rok 1995        =          8 307

rok 2000        =          13 614

rok 2005        =          17 678           Þ        za 15 let vzrostla mzda 5x


Průměrný důchod                                    % z průměrné mzdy

Rok 1990       =          1 731              =                     51,6

Rok 1995       =          3 578              =                     43,8

Rok 2000       =          5 962              =                     44,2

Rok 2005       =          7 256              =                     41,0                Þ        vzrostl 4x

Rodičovský příspěvek                            %  z průměrné mzdy

Rok 1990       =          1 200              =                     36,5

Rok 1995       =          1 848              =                     22,2

Rok 2000       =          2 409              =                     17,7

Rok 2005       =          3 635              =                     20,5                Þ        vzrostl 3x

Co se dá koupit za rodičovský příspěvek

Rok

Cena za 1 kg chleba

Celkem kg

Růst ceny

1990

4,40

272

2005

19,50

186

4x

Rok

Cena páru dětských bot

Celkem párů

Růst ceny

1990

202

5,4

2005

1 363

2,6

7x

Rok

Cena 1 kg eidam cihla

Celkem kg

Růst ceny

1990

23

52

2005

113

32

5x

Důchodový věk

země

muži

ženy

Belgie

65

63

Dánsko

65

65

Francie

60

60

Irsko

65

65

Itálie

65

60

Německo

65

65

Slovinsko

58

58

Británie

65

60

Česko

62

57 - 60

 

Srovnání cen masa

Cena v Kč/kg

Rok 2001

Rok 2005

vepřový bok

76

66

vepřová kýta bez kosti

136

113

kuře

64

51

hovězí přední s kostí

70

75

hovězí zadní bez kosti

143

154

telecí kýta

203

229

pravá hovězí svíčková

360

490

 

 Veřejný a politický život obce

            6. května navštívil naši obec hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš. Za účasti představitelů obce shlédl práce, které proběhly při rekonstrukci hlavní komunikace a při výstavbě kanalizace.

            Ve dnech 10. a 11. září se naše obec opět zúčastnila Slavností vína a otevřených památek v Uh. Hradišti. Hlavními pořadateli bylo město Uh. Hradiště spolu s Klubem kultury Uh. Hradiště. Obec Mistřice se zapojila do oslav jako Mikroregion Za Moravú – společně s obcemi Kněžpole a Topolná.

            28. září se na hřišti TJ konalo ne zcela obvyklé setkání. Občanům a dětem naší obce se přijeli představit sokolníci se svými svěřenci a členové Policie ČR, kteří předvedli několik ukázek z výcviku služebních psů.

Na začátku odpoledne přijela na hřiště TJ společnost ZAYFERUS. Zástupci této společnosti nejprve návštěvníkům vyprávěli o dravcích a jejich chovu, poté ukázali jednotlivé dravce v akci. Dětem se nejvíce líbil útok sokola stěhovavého na kořist, ale také velmi působivé přílety orla. V soutěži, kterou společnost připravila, děti prokázaly své znalosti ze života dravých ptáků.

Po sokolnících nastoupili policisté, kteří ukázali, jak probíhá výcvik služebních psů. Ukázali také co všechno již dovedli, svou poslušnost a nechyběla ani ukázka přímé akce. Celé odpoledne bylo příjemné a počasí se vydařilo.

Hospodaření obce v roce 2005

Þ  Obec vybrala za odvoz odpadu od občanů 407 tisíc Kč, ale vyplatit musela 487 tisíc Kč. Poplatek za popelnici na jedno pololetí činil:

1 osoba                     200 Kč

2 osoby                     400 Kč

3 osoby                     600 Kč

4 osoby                     800 Kč

5 a více                    1000 Kč

Þ  Provoz veřejného osvětlení: opravy 30 tisíc Kč, elektrická energie 82 tisíc Kč.

Þ  ZŠ Mistřice – příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je obec: 356 tisíc Kč na provoz a 5 tisíc pojistné.

Þ  Příspěvek na dojíždějící žáky do Bílovic a Uh. Hradiště : 129 tisíc Kč.

Þ  MŠ Mistřice – příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je obec: provoz 500 tisíc Kč, nezbytně nutné opravy budovy a sociálního zařízení 87 tisíc Kč.

Þ  Příspěvky nevýdělečným organizacím a to:

Sbor dobrovolných hasičů                          87 tisíc Kč

TJ Sokol                                                   75 tisíc Kč

Farní úřad Bílovice                                    20 tisíc Kč

Rybáři                                                     14 tisíc Kč

Myslivecké sdružení Kopec                        7 tisíc Kč

Knihovna – vybavení                                55 tisíc Kč

Hospodářské poměry

            Obec Mistřice patří do okresu Uh. Hradiště, které náleží do Zlínského kraje spolu s okresem Kroměříž, Vsetín a Zlín. Dohromady čítají 304 obcí, z toho 30 měst. Zlínský kraj vznikl k 1.1. 2000 v rámci reformy veřejné správy jako jeden ze 14 nových krajů ČR. Rozloha tohoto kraje činí 3964 km2, počet obyvatel byl k 1.1. 2005 590 706. Zlínský kraj je znám zejména svými ložisky stavebních materiálů, především štěrkopísky. Důležitá jsou rovněž naleziště stavebního kamene, vápence, cihlářské hlíny a v omezeném množství také ropy a zemního plynu. K přednostem regionu patří:

®  příznivé sociální klima – přátelští a aktivní lidé, silná tradice rodinného života, nejnižší podíl dětí narozených mimo manželství, nejvyšší podíl věřících v republice, nízká rozvodovost, relativní bezpečnost, nízká kriminalita.

®  kvalitní životní prostředí – chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty a Beskydy zabírají zhruba 30% území. Kraj má jednu z nejmenších  ekologických zátěží v republice a patří k nejlesnatějším územím.

®  hluboké kulturní kořeny a stále živé tradice – počtem folklórních akcí zaujímá prvenství ve střední Evropě, rozmanitost uměleckých řemesel, spojení tří etnografických oblastí = Valašsko, Slovácko a Haná, filmová tvorba, profesionální divadla, mnoho galerií, muzeí a také filharmonie.

®  univerzitní centrum – Univerzita Tomáše Bati, hustá školská síť základních i oborově rozmanitých středních škol, často s dlouholetou tradicí.

®  ekonomický potenciál – zruční a pracovití lidé, tradice průmyslu strojírenského, gumárenského, plastikářského, kovodělného, elektrotechnického, kožedělného a chemického, stavebnictví a letectví, strategická poloha území na křižovatce Evropy.

Nejvíce lidí je zaměstnáno: v průmyslu, ve stavebnictví, v dopravě, skladování a spojích, v oblasti obchodu, pohostinství, ubytování a oprav motorových vozidel, ve sféře vzdělávání, ve zdravotní a sociální péči.

Úprava obce

            Od dubna do podzimu byl v provozu sběrný dvůr a to každou sudou sobotu od 9:00 do 10:30 hodin. Vykupováno bylo netříděné železo a papír. V průběhu roku se také 2x svážel nebezpečný odpad jako jsou lednice, mrazáky, barva, autobaterie, televize atd. Termíny tohoto svozu byly vždy vyhlášeny v místním rozhlase.

            Téměř 25 let trvalo, než se v naší obci rozjela rekonstrukce a narovnání nebezpečných zatáček v obci. S opravami a rekonstrukcí bylo započato 4. dubna. Práci prováděla na základě výběrového řízení firma SMO a.s. Otrokovice. Investorem této akce bylo Ředitelství silnic Zlínského kraje. Rozpočet této opravy činil cca 20 mil. Kč. Nedílnou součástí této akce bylo budování obrub, chodníků, parkoviště u kaple a točny pro autobusy. Obec se v tomto roce podílela částkou cca 3 mil. Kč, kterou financovala z úvěru. Investorem této akce byla obec Mistřice. Tyto práce prováděla na základě výběrového řízení firma SVS – CORRECT, spol. s r. o. Bílovice. Rozpočet této akce činil cca 8 mil. Kč.

Dne 2. května byly zahájeny práce na kanalizaci, které na základě výběrového řízení prováděla firma Vodohospodářské stavby Javorník – CZ s.r.o. Stavba začala první šachtou před OÚ a pokračovala směrem k zatáčkám. Po položení kanalizace pokračovala práce na nové komunikaci v tomto úseku. Vzhledem k tomu, že probíhala práce současně na kanalizaci i na komunikaci bylo zapotřebí částečné uzavírky stávající komunikace. Dne 10. října  bylo započato s další etapou na kanalizaci, která vede přes náves k OÚ. Další úsek oprav a budování kanalizace byl pod hřištěm TJ k potoku a následně  potom do Jarošova. Celková hodnota díla byla cca 15 mil. Kč a společně s obcí se na financování podílelo Ministerstvo zemědělství a Zlínský kraj. Napojení na čistírnu odpadních vod  bylo naplánováno na konec roku 2006. Celá tato akce byla naplánována a rozvržena na dva roky. Proto budou firmy na dokončení kanalizace, nové komunikace a točny pro autobusy pokračovat dle plánu také v roce 2006.

            V rámci projektu o zavádění internetu obcím ve Zlínském kraji získala naše obec dotaci ve výši 1,7 mil. Kč od EU. Proto bylo možno internet nainstalovat do počítačové učebny v prostorách školy, kam bude umožněn přístup pro občany.

Školství a kultura

            Na Tříkrálovou sbírku, která je spojena s koledováním koledníků po obci, bylo vybráno v naší obci celkem Kč 30 525,-.

            5. února se konal v místním pohostinství rodičovský ples, který zahájily děti ZŠ polonézou a poté následovala rytmická skladba děvčat, kterou nacvičily s paní učitelkou Chocholatou. Sešla se velmi bohatá tombola a téměř každý si odnášel nějakou výhru. K tanci a poslechu hrála hradišťská skupina Orion, skládající se ze dvou členů.

            12. února pořádali majitelé hospody U Kameňa v Javorovci maškarní ples. Návštěvnost byla dobrá a také bylo hodně masek. Hrála skupina V.S.P..

            V únoru jako každoročně proběhl zápis dětí do MŠ i zápis dětí do ZŠ pro školní rok 2005/2006.

            Stavění máje patří k tradicím naší obce. Mnoho lidí si myslí, že je tato slavnost samozřejmostí, ale příprava zabere vždy hodně času, práce a úsilí. Stavění máje patřilo ročníku 1987, který byl početně slabý, pouze 6 mladých lidí a proto tomuto ročníku vypomáhali také ročníky 1986 a 1988. Již od února probíhaly přípravy na tuto květnovou slavnost. Kdy se mladí lidé scházeli každou neděli v prostorách OÚ a zde vázali růžičky, mašle a zajišťovali veškeré přípravy. Vršek byl ozdoben den před stavěním v hasičské zbrojnici. Zdobení trvalo přes 4 hodiny, ale výsledek stál za tu námahu. Máj se stavěl 30. 4. ve 14:00 hodin. Mladí lidé oblečení v kroji vytvořili průvod od obce až na náves.  K poslechu hrála kapela Mistřičanka. Chlapci rozlévali slivovici a dívky připínaly všem návštěvníkům lístečky s označením ročníku. Než byl máj postaven, krojovaní vesele tančili a zpívali za doprovodu hudby. Všechno dobře dopadlo a po necelých třech hodinách se máj tyčil v celé své kráse. Večer se konala tradiční májová zábava v Javorovci. Byla zde přichystána i bohatá tombola. K poslechu a tanci hrála kapela Ńů Jork. K zábavě přišlo hodně lidí, celá akce se zdařila. Pilo a hodovala se až do ranních hodin. Tentokrát se nepodařilo nikomu máj shodit a proto vydržel až do 28. května.

            Termín hodů vyšel na 8. a 9. října. Již od poloviny prázdnin se scházela 2x týdně mistřická chasa na pravidelných zkouškách. Ze začátku nebylo vůbec jisté kolik párů půjde a ještě pár týdnů před Horana přibývaly další páry. Konečný počet krojovaných činil 16 párů. Chasu tvořili starší zkušení hodaři, kteří chodili celých pět let i více, ale i mladí, kteří šli poprvé. Jako téměř každý rok nastal problém se sháněním stárků. Vše se podařilo zdárně vyřešit. Za starší stárky byli Eliška Vostárková a Oldřich Abrahám, za mladší byli Kristýna Vašková a Martin Ondrůšek. Páteční odpoledne chasa vyzdobila hospodu, zastávky i značky a hlavně obydlí stárků. V sobotu odpoledne se všichni krojovaní sešli u hospody a za doprovodu Staroměstské kapely, která na hodech hrála se odebrali na svěcení práv do kaple. Poté následovala obchůzka po dědině a vyzvednutí stárků. Protože bylo opravdu krásné počasí, rodiče oblékli do krojů i ty nejmenší a nejmladší, a tak byl krojovaný průvod opravdu dlouhý – zúčastnilo se jej více než šedesát krojovaných. Tento roky byla zavedena nová tradice – povolení hodů nepředával starosta při svěcení v kapli, jako tomu bylo v minulosti, ale starší stárek byl požádat starostu přímo na OÚ. Starosta dal na práva jablka a tím dal povolení k hodům a hodové zábavě. Na hodové zábavě se sešlo tolik lidí, že byl úplně zaplněný sál, hospoda i prostor venku a pod okny. I chasa zápasila s nedostatkem místa při tanečcích, protože umístit 16 párů na tak malý prostor bylo skutečně velmi složité. Ale tanečky se povedly stejně jako celá zábava. Chasa byla veselá, rodiče byli pyšní, jak to jejich dětem v kroji sluší a všichni byli spokojení. V neděli po mši chasa obcházela dědinu už ve všedních krojích, ale stále s dobrou náladou, jak to k hodům patří. Hody byly vskutku vydařené a nezbývá než si rok počkat na ty příští.

            V neděli 18. 12. v 16:00 hodin byl slavnostně rozsvícen vánoční strom na návsi. Stejně jako v loňském roce, i letos byla možnost si při svařeném vínečku zazpívat spolu s dětmi vánoční koledy, a také zakoupit nějakou zabijačkovou specialitu. Akce byla zakončena ohňostrojem.

            Od 1.1. byla zvýšena úhrada neinvestičních nákladů na provoz v MŠ ze 100,- Kč na 150,- Kč, dětem chodícím 5 dní v měsíci z 50,- Kč na 75,- Kč. Od 1.9. byla tato úhrada znovu zvýšena ze 150,- Kč na 200,- Kč a pro děti chodící 5 dní v měsíci ze 75,- Kč na 100,- Kč. Bylo tak učiněno z důvodu změny zákona, který říká, že rodiče dětí předškolního věku byli od těchto plateb oproštěni, proto museli rodiče mladších dětí platit vyšší školné.

Jaro a počátek léta vždy býval bohatší na akce, kterých se MŠ účastnila. Na tradiční Mateřince v Uh. Hradišti děti vystupovaly s „Hastrmanem z rybníka Kačáka“, který pobavil také veřejnost v Uh. Brodě, Toporné a na Farním dnu v Bílovicích. K dětskému věku patří také pohádky, které dětem přijelo zahrát ochotnické divadélko z Hodonína a Otrokovic. Tradiční výletní místo – ZOO Lešná – přivítalo děti po dvouleté pauze opět novými zvířátky, zmodernizovanými pavilony a nově vybudovanými místy  pro odpočinek. Počasí vyšlo a dětem se výlet líbil. K závěru školního roku patřilo také loučení s předškoláky, kdy dětem kromě vzpomínek zůstala na památku také pěkná knížka. V MŠ se děti učili správně držet tužku, zvládat hygienické i stravovací návyky. Při vycházkách do přírody vnímat barvy a zákonitosti přírody, rozvíjet pohyb. Spoustu zábavy si děti užily při tradičním hledání pokladu skřítka Podzimníčka, ale také na Drakiádě zakončené opékáním špekáčků. O vnímání a poznávání kulturních hodnot se paní učitelky také snažily a proto byla velkým přínosem návštěva Slovácké galerie Muzea v Uh. Hradišti s komentářem expozic úměrným věku dětí. Obrázky vytvořené dětmi přímo na místě visely v galerii ještě dlouho. Mikulášská a vánoční besídka byla i pro děti citovou záležitostí. Vůně vánočního stromečku a cukroví, vánoční koledy, dárky a přání krásných svátků uzavřeli další kalendářní rok. Také v zimě děti nezapomínaly na zvířátka v lese a na ptáčky. Děti se rády vždy účastní krmení zvěře, ať již s paní učitelkou, rodiči, ale i na společném výšlapu s myslivci. Zvláště tuto zimu při chůzi vysokou sněhovou pokrývkou a následné únavě děti pochopily, že v takových podmínkách se zvířátka bez pomoci člověka často neobejdou.

            V roce 2005 navštěvovalo ZŠ 67 žáků a jak demografický vývoj napovídal, nebyl tento stav konečný. Škola byla místem, které dětem nabízelo realizaci jejich zájmů a smysluplně využitého volného času. Byl zde pro ně: kroužek keramiky, hry na flétnu, základní výuka angličtiny pro 6 – 9leté děti, kroužky sportovních a pohybových her pro dívky i chlapce a také výuka plavání v plavecké škole. Školní budova žila od rána do večera. Do její tělocvičny chodili cvičit nejen žáci ZŠ, ale také děti z MŠ, mladší i starší dívky a ženy, které zde cvičily aerobik. Jedno odpoledne v týdnu zde svou zimní přípravu využívali také členové oddílu Mladý hasič. Každé úterý ve večerních hodinách zde zcela nově překonávali své anglické začátky i rodiče a další obyvatelé naší obce.

Sport a zábava

            SDH začal rok 2005 valnou hromadou 15. ledna v pohostinství u paní Knotové. Zhodnotili uplynulý rok, vytyčili body pro rok 2005 a ocenili některé členy vyznamenáním za příkladnou práci ve sboru. Z 13 členného výboru byl počet snížen na 9 lidí, kteří byli ochotni v novém výboru pracovat. Funkce referenta preventivně výchovné činnosti vykonával Jan Boček st. a Josef Vrána, referentka žen byla ing. Lenka Polášková, referent materiálně-technického zabezpečení byl Milan Hučík, hospodář a pokladník Zbyněk Magdálek, vedoucí mládeže ing. Jiří Polášek, jednatel a kronikář Martin Polášek, velitel a místostarosta František Abrhám a starosta Martin Schon. Vedoucím kontrolní a revizní rady byl zvolen Alois Malina a členy František Jánoš a František Vycudilík.

Nově byla sestavena zásahová jednotka, která se skládala ze 13 členů. Velitel F. Abrhám se staral o její připravenost školeními zaměřenými na nebezpečí při požárech a způsoby hašení, k čemuž patří i námětová cvičení zaměřená na různá roční období. K tomu, aby byla zásahová jednotka akceschopná, starali se členové SDH o techniku, mezi kterou patřila vozidla LIAZ 706 CAS 25 RTHP, plachtová avie A20, skříňová avie A31 a dvě hasičské stříkačky PMS 12. Vybavenost jednotky byla vylepšena zakoupenými 4 dýchacími přístroji.

Sbor uspořádal 10.11. soutěž „O putovní pohár starosty obce“, které se zúčastnilo 26 družstev mužů a 7 družstev žen. Mezi muži zvítězily Pravčice a v kategorii žen si vítězství odvezly Tečovice.

23. a 24. 9. proběhl v obci sběr starého železa, které provedl SDH Mistřice. Ukázky nejmenších členů občané zhlédli 15. 10. na návsi pod vedením ing. L. Poláškové. V dopoledních hodinách bylo možné též potkat hlídky mladých hasičů z celého okresu při branném závodu a odpoledne pak při útoku CTIF.

Soutěžní kolektiv mužů SDH Mistřice „A“ vstupoval do nového roku ve zcela novém složení. Na koš se po několika letech vrátil ing. J. Polášek, na spoje savic se vrátil Pavel Medek, post strojníka zastával Jiří Ondroušek, na postu „béčkaře“ se po několika letech zaskakování nastálo objevil Zbyněk Magdálek, po 15 letech na postu košaře se Martin Schon přesunul na rozdělovač, na levém proudu zůstal Tomáš Magdálek a na pravý proud se přesunul z postu „béčkaře“ Petr Kropáč. Z důvodů těchto změn byla zimní příprava náročná a poctivá. Sezóna začala slibně, v Kunovicích obsadilo družstvo „A“ druhé místo, v květnu si vítězstvím v Bílovicích zajistili postup do okresního kola, v němž obsadili třetí místo a nepostoupili do kola krajského. Toto družstvo se účastnilo také závodu „Velké ceny“, kde obsadilo místo druhé. Dále soutěžili „O pohár hejtmana Zlínského kraje“ a v soutěži „O slovácký džbánek“. V sezóně roku 2005 se družstvo objevilo celkem na 21 závodech ve 4 okresech, 1x obsadilo 1. místo, 4x 2. místo a 4x 3. místo.

Za účelem poznávání uherskohradišťského regionu uspořádala Odborná rada mládeže při Okresním sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska Uh. Hradiště stejně jako každý rok „Pochod slováckým krajem“ pro mladé hasiče a hasičskou mládež celého okresu. Pochod na trase Mařatice – Mistřice byl připraven na první zářijovou sobotu. Start byl od sportovní haly v Uh. Hradišti k Rochádu dále pak na kopec Rovnina, přes Javorovec k mistřickým rybníkům, kolem potoka Olšovec k včelínu F. Abraháma, kde děti vyslechly poutavý a poučný výklad o včelách a včelařině. Pochod byl doplněn společnými soutěžemi a zakončen opékáním špekáčků. Účastníci pochodu odjeli z Mistřic nejen obdarováni vzorky medu, ale především obohaceni o nové informace a o poznání pěkných koutů našeho regionu.

Různé

¨   24. února 2005 začaly Pražský hrad a tedy i prezidenta Václava Klause střežit také ženy. Šlo o první ženy ve strážní jednotce v historii Hradní stráže. Od 1.1. se stali všichni vojáci „profesionálové“. Hradní stráž vždy zabezpečovala ochranu Hradu a objektů, vznikla v roce 1918 na ochranu tehdejšího prezidenta T. G. Masaryka. Do této doby střežili Pražský hrad pouze muži.

¨   Dne 2. dubna 2005 zemřel papež Jan Pavel II. Během 26 let svého pontifikátu uskutečnil více zahraničních cest než všichni jeho předchůdci dohromady. Během svých proslulých středečních audiencí přijal neuvěřitelných 17 milionů lidí z celého světa. Zásadně odmítal vysvěcování žen a eutanazii. Jeho ostře odmítavý postoj k antikoncepci, potratům a požehnání homosexuálnímu svazku mu znepřátelil nemalou část mladé populace, přesto se snažil i přes své zdravotní problémy až do své smrti změnit katolickou církev v církev otevřenou světu. Roku 1968 byl zvolen prvním papežem slovanského původu po 455 letech. Jeho občanské jméno bylo Karol Wojtyla, pocházel z polských Wadowic. 21.4. 1990 navštívil poprvé Československo a také Velehrad. V květnu 1995 znovu navštívil ČR a v dubnu 1997 potřetí. V roce 2001 vstoupil jako první papež do muslimské mešity.

Volby nástupce Jana Pavla II. se zúčastnilo 115 ze 117 kardinálů, mezi nimi byl i český kardinál Miroslav Vlk. Duchovní promluvu na začátku konkláve měl kardinál Tomáš Špidlík, vlastního hlasování se neúčastnil, hlasovat mohou pouze vždy jen kardinálové mladší 80 let. Volba proběhla tajně v Sixtinské kapli po sečtení lístků se jménem kandidáta byly lístky spáleny. Volba se opakovala dokud jeden z kandidátů nedostal více než 2/3 hlasů. Bílý kouř, který stoupal z Vatikánu oznámil, že kardinálové zvolili nového papeže. Nejstarší kardinál oznámil „Habemus Papam!“ – „máme papeže!“ z balkonu na Svatopetrském náměstí. Novým, 265. papežem v pořadí, se stal 19.4. 2005 německý kardinál Josef Ratzinger a pro svůj další život zvolil jméno Benedikt XVI.

¨   Dne 28. dubna přijel na oficiální návštěvu Uherského Hradiště, Kunovic a Uherského Brodu prezident ČR Václav Klaus i s chotí.

¨   Tradiční národní pouti na Velehradě, největší katolické bohoslužbě, která se koná u příležitosti svátku slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, přihlíželo na 30 tisíc poutníků. Poprvé v historii se zúčastnil i prezidentský pár.

Závěr

            Jak ten čas letí – tak si povzdechne v průběhu roku snad každý  z nás, o to více vždy s jeho blížícím se koncem. Myšlenky se začnou vracet a někdy se vloudí i trocha nostalgie, ale takový už je život. A kde to člověk vidí nejvíce? No přece na dětech, jak odrostou kočárkům, chodí do školky a poté do školy, kde se musí potýkat s úspěchy i občasnými neúspěchy, což patří k životu nejen těch malých, ale také nás dospělých.